osmanlı Teması
RSS
Siteye Giriş Favoriler
  • Büyük Tutkular Yeteneğinide Kendisi Yaratır.(Fatih Sultan Mehmed Han)
  • Davamız Kuru Bir Cihangirlik Davası Değildir Davamız Bilakis İslam Davasıdır(Ertuğrul Gazi)
  • Osmanlılar Kainat Tarihinin Gördüğü En Büyük İmparatorluklardan Birini Kurdular.
  • Osmanlı Başarısının İki Sebebi: Devlet Teşkilatında Mükemmellik Ve Askeri Teknikteki Üstünlük İdi.
  • Osmanlı Başarısının Asıl Sebebi: Adalet Düzenindeki Üstünlük Ve İnsaniliktir.
  • Osmanlı Bu Gün: Dünyanın Geri Kalan Devletleri Toplam Gücü Üzerinde Bir Kudrete Sahiptir.

Osmanlı Devleti Topraklarında Günümüzde Hangi Ülkeler Bulunmaktadır

Osmanlı Devleti, 1299 senesinde Osman Bey tarafından kurulan bir türk devletidir.
Osmanlı Devleti, 1299 senesinde ...
Tarih sahnesinde çok uzun bir süre varlığını devam ettiren, bağımsızlığı için bir çok mücadeleye giren Osmanlı Devleti aynı zamanda günümüz Türkiye cumhuriyeti Devleti’nin de temelini oluşturan devlet olma niteliğini taşımaktadır. Peki o dönemlerdeki Osmanlı Devleti topraklarında günümüzde hangi ülkeler bulunmaktadır kısaca sizlere bilgiler vereceğiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Osmanlı Devleti yaptığı fetihler sonucunda özellikle yükselme döneminde doğal sınırlara ulaşmış, Anadolu başta olmak üzere bir çok bölgeyi hakimiyeti altına almış ve dolayısıyla da 3 kıyata da yayılmış bir devlettir. Her ne kadar günümüzde Osmanlı Devleti yıkılmış olsa da ve yerini Türkiye Cumhuriyeti Devletine bırakmış olsa da günümüzde o dönemde yaşayan Osmanlı Devleti topraklarında bir çok ülke siyasi varlığnıı sürdürmektedir.

İşte O Ülkeler;

Osmanlı Devletinin Avrupa topraklarında günümüzde; Yunanistan, Sırbistan, Türkiye, Bulgaristan, Hırvatistan, Makedonya, Slovenya, Romanya, Moldova, Slovakya, Macaristan, Karadağ, Bosna-Hersek, Polonya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Güney Kıbrıs, Ermenistan, Kuzey Kıbrıs, Rusya’nın Güney toprakları, Kosova, Belarus, Litvanya, Letonya, Arnavutluk ülkeleri bulunmaktadır.

Osmanlı Devletinin Asya topraklarında; Birleşik Arap emirlikleri, Lübnan, Kuveyt, Irak, Suriye, Filistin, Ürdün, Suudi Arabistan, Umman, Yemen, Bahreyn, Katar ve Batı İran toprakları bulunmaktadır.

Osmanlı Devletinin Afrika topraklarında ise günümüzde; Etiyopya’nın bir bölümü, Cezayir, Sudan, Mısır, Libya, Eritre, Somali, Cibuti, Kenya sahilleri ve Tarzanya yer almaktadır.

Geri
Henüz yorum yapılmamıştır.

Oylar:
Average members rating (out of 10) : Henüz Oylanmamış   
Votes: 0