osmanlı Teması
RSS
Siteye Giriş Favoriler
  • Büyük Tutkular Yeteneğinide Kendisi Yaratır.(Fatih Sultan Mehmed Han)
  • Davamız Kuru Bir Cihangirlik Davası Değildir Davamız Bilakis İslam Davasıdır(Ertuğrul Gazi)
  • Osmanlılar Kainat Tarihinin Gördüğü En Büyük İmparatorluklardan Birini Kurdular.
  • Osmanlı Başarısının İki Sebebi: Devlet Teşkilatında Mükemmellik Ve Askeri Teknikteki Üstünlük İdi.
  • Osmanlı Başarısının Asıl Sebebi: Adalet Düzenindeki Üstünlük Ve İnsaniliktir.
  • Osmanlı Bu Gün: Dünyanın Geri Kalan Devletleri Toplam Gücü Üzerinde Bir Kudrete Sahiptir.
2011-05-09 20:31

Dökümanlar / Harem / Harem Agasi

Harem Agasi

Harem Agasi
Harem Agasi

Öncelikle, Harem padişahın kişisel kerhanesi değildir..Harem, bir kadın okuludur.Bugünün insanlık seviyesi ile baktığımızda, insanlık dışı olarak bile tanımlanabilir.Ancak o dönemin şartlarıyla yargılanırsa, daha iyi algılanacaktır.

Osmanlı'nın haremi, Vatandaş Ahmet'in evindeki yatak odası gibidir.Nasıl ki Ahmet burayı mahrem olarak görüyor ve gizli tutuyorsa Osmanlı da böyle gizli tutmuştur.Hatta yerli ve yabancı seyyahlara her türlü kolayları sağlarken, devlet misafiri olarak ağırlarken buralara asla sokmazlardı..

Dolayısıyla, burası hep bir sır olarak kaldı..Doğal olarak, tıpkı parkison hastası 4.Murat'ın halkı selamlarken titrediği için şarhoş sanılması gibi, yine halk ve gözlemciler tarafından burası zevk sefa evi gibi algılanmış, Osmanlı Türk-İslam ahlakına uymayan yakıştırmalar yapılmıştır.

Harem diyince akılda canlananları tahmin edebilirsiniz..Odalar dolusu, ki zaman zaman sayısı 260'ı bulan, en güzel yabancı kadınlar, ve sadece bir erkek.İstediği gibi hizmet, hem de istediği saatte..Padişah olmak varmış!

Mı acaba?

Değil..Başa dönelim..Harem, büyük paşalara,devlet adamlarına zevce yetiştirme yeridir.Haremlere, kesinlikle müslüman kadınlar alınmaz.Hatta Osmanlı'nın resmi genelevi hiç olmamıştır.Azınlıkların açtığı genelevlere ise müslüman kadınlar alınması yasaklanmıştır.

Evet, padişah ve oğulları istedikleri takdirde buradan kadın alabiliyordu.Ancak bu kadınlar, tek gecelik aşk masalı icabı değil gerçekten evlenilerek alınıyordu.Hatta, Hürrem Sultan bir başhanım'dır.Harem kadınıdır yani.Burada yetiştirilmiş, bir erkeğin kadından isteyeceği tüm özellikler yüklendikten sonra sahibine bağışlanmıştır.

Bu okuldan, padişahlar dışında, padişahın izin verdikleri kişiler de yararlanabiliyordu.

Bu kurumu, sadece Deli İbrahim ve bir takım son dönem padişahları, akıllarda canlanan şeklinde kullanmıştır.Hatta bir keresinde Deli İbrahim, hareminden bir kadının başka biriyle birlikte olduğunu duymuştur.O kadının kim olduğunu bulamayınca, 180 tane cariyeyi boğazın serin sularına bırakmıştır..

Kısacası, bu kurum İslam'a aykırı bir kurum değildir..

Geri
Henüz yorum yapılmamıştır.

Oylar:
Average members rating (out of 10) : Henüz Oylanmamış   
Votes: 0