osmanlı Teması
RSS
Siteye Giriş Favoriler
  • Büyük Tutkular Yeteneğinide Kendisi Yaratır.(Fatih Sultan Mehmed Han)
  • Davamız Kuru Bir Cihangirlik Davası Değildir Davamız Bilakis İslam Davasıdır(Ertuğrul Gazi)
  • Osmanlılar Kainat Tarihinin Gördüğü En Büyük İmparatorluklardan Birini Kurdular.
  • Osmanlı Başarısının İki Sebebi: Devlet Teşkilatında Mükemmellik Ve Askeri Teknikteki Üstünlük İdi.
  • Osmanlı Başarısının Asıl Sebebi: Adalet Düzenindeki Üstünlük Ve İnsaniliktir.
  • Osmanlı Bu Gün: Dünyanın Geri Kalan Devletleri Toplam Gücü Üzerinde Bir Kudrete Sahiptir.

II. Beyazıt Külliyesi göle dönmekten kurtuldu

II. Beyazıt Külliyesi göle dönmekten kurtuldu
II. Beyazıt Külliyesi göle dönme...
Edirne'nin en önemli vakıf miraslarından II. Beyazıt Külliyesi, şehir içinden geçen Meriç ve Tunca nehirleri taştığında sular altında kalıyordu.

Yerleşim yerlerinin göle dönmemesi için DSİ'nin yaptırdığı setler dışında kalan 500 yıllık külliye, yağmur suyundan bir türlü kurtarılamıyordu. Tarihî yapı, nehir seviyesinde olduğundan yüksek kotta bulunan yerlere düşen yağmurların tamamı külliye içine doluyordu. İşte Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu sorunu çözecek önemli bir çalışmaya imza attı. Halen restorasyonu devam eden külliyenin onarımından önce yapıya drenaj ve pompa sistemi kurdu. Yaklaşık 1 milyon 800 bin lira harcama yapılan sistem sayesinde artık saniyede 600 litre su tahliye edilebiliyor. Külliyenin zeminine döşenen emici borularla suların güneybatı köşesinde bulunan kuyularda toplanması sağlandı. Bu suların pompalarla Tunca Nehri'ne tahliye edilmesiyle de süreç tamamlandı. Artık, yağmur suları külliyede belli bir seviyeye ulaştığında sistem otomatik olarak devreye giriyor ve biriken suları bu borular aracılığıyla boşaltıyor. II. Beyazıt'ın hükümdarlığı sırasında, 1488 yılında inşa edilen külliye, cami, imaret, hastane, medrese, hamam, mutfak ve ambarlardan oluşuyor.

zamanTarih Haber Sitesi olarak tarihe sahip çıkan ve onu koruyan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü tebrik ediyor diğer kurum ve kuruluşlarımızdan da tarihin ve kültürün korunması konusunda aynı duyarlı davranışı bekliyoruz.

Geri
Henüz yorum yapılmamıştır.

Oylar:
Average members rating (out of 10) : 10.00   
Votes: 1 den itibaren 2012-04-24 19:58